Laimės mokslas arba kaip pasiekti ilgalaikę laimę

Gyvenimo tempui vis greitėjant, atsiradus didesnei pasirinkimo laisvei, turint pateisinti vis didesnes visuomeninių standartų užkraunamas viltis, net ir sėkmingiausi žmonės nebesugeba džiaugtis savo sėkme ir išsikelia vis aukštesnius laimės standartus. Dėl to viena dažniausių pirmo pasaulio psichologinių ir psichiatrinių ligų yra depresija, o asmenys, kuriuos visi laiko laimingo žmogaus etalonais iš tiesų yra nelaimingesni už daugelį paprastų žmonių.

Žinoma, turėčiau pataisyti, kad visai kitai diskusijai priklauso didžiosios medicininės depresijos su organiniu pagrindu, dideli industrinio pasaulio savižudybių skaičiai ar daugelio kritikuojamas endeminis Homo sovieticus nepasitenkinimas. Yra dešimtys ir šimtai skirtingų priežasčių šiems fenomenams paaiškinti.

Tačiau dažniausiai kasdieniniame gyvenime mus nelaimingus padaro Pirmo pasaulio problemos. Pavyzdžiui, pirkdami naujus džinsus ir galėdami rinktis iš bent 20 parduotuvių, kuriose kiekvienoje yra bent 20 skirtingų porų, mes ilgimės laikų, kai galėdavai rinktis iš dviejų porų ir pasirinkimas būdavo visiškai aiškus. Arba tiesiog išsiruošę su draugais į barą išgerti Grimbergen’o alaus, užsisakinėdami mes sužinome, kad teks gerti Kalnapilį, nes kaip tik šiandien dar nespėjo atvežti naujo užsakymo.

Taigi amerikietis psichologas Barry Schwartz šioms Pirmo pasaulio problemoms paaiškinti savo knygoje priėjo nenuginčijamą išvadą:

THE SECRET TO HAPPINESS IS LOW EXPECTATIONS

Tai reiškia, kad jei nori būti laimingas, turi mažiau tikėtis priimdamas svarbius gyvenimo sprendimus. Jog tai yra tiesa mums nereikia sudėtingų mokslinių įrodymų – tą kiekvienas jau esame patyrę empiriškai. Sudėtingi pasirinkimai mus daro nelaimingus. Šiokia tokia pasirinkimo laisvė yra geriau nei jokios pasirinkimo laisvės, tačiau nedidelė pasirinkimo laisvė yra geriau už didelę pasirinkimo laisvę.

Na, o Pirmo pasaulio problemoms (o gal tiksliau mūsų požiūrio į Pirmo pasaulio problemas problemoms) išspręsti egzistuoja labai paparstas ir moksliškai pagrįstas būdas, tikiuosi, kada nors pakeisiantis nemažą dalį be reikalo išrašomų antidepresantų. Harvardo universiteto Pozityviosios psichologijos kurso dėstytojas Shawn Achor siūlo, kaip per 3 savaites susikurti ilgalaikę laimę investuojant vos kelias minutes kasdien. Paprasta, efektyvu ir moksliškai įrodyta:

  1. Kasdien užsirašykite po tris naujus dalykus, už kuriuos esate dėkingas. Taip smegenys automatiškai išmoksta aplinkoje ieškoti visų pirma teigiamų, o ne neigiamų dalykų.
  2. Dienoraštyje, bloge ar tiesiog užrašų knygutėje kasdien aprašykite vieną teigiamą situaciją, įvykusią per pastarąsias 24 valandas. Taip smegenys kasdien iš naujo gali pergyventi teigiamas emocijas.
  3. Kasdienė mankšta/sportas/fizinis krūvis. Fizinis krūvis išmokina smegenis, kad mūsų elgesys daro įtaką kasdieniniame gyvenime.
  4. Meditacija padeda atsiriboti nuo kultūrinio hiperaktyvumo, nuo kurio kitaip nepabėgtume. Medituodami mes galime susikoncentruoti ties vienu dalyku, priešingai nei iškart darydami kelis veiksmus darbe ar kasdienėje veikloje.
  5. Parašykite po vieną teigiamą elektroninį laišką su padėka ar pagyrimu kokiam nors draugui, šeimos nariui ar pažįstamam kasdien.

Taigi jei gyvenimas nebetoks spalvotas, kokį prisimenate kadaise, jei primiršote, kaip įžvelgti stebuklą paprastuose dalykuose – rekomenduoju.

Reklama
2 comments
  1. Rytis said:

    Sakyčiau pamąstimas galbūt netgi realistinis. Bet lietuviai optimizmo tironijai dar nepasidavė – gal žiupsnelis optimizmo mums jau būtų ne pro šalį. Žinoma, su sąlyga, kad būtų vadovaujamasi GTCISP (Good things come in small packages) taisykle.
    Dėkui, kad pasidalinai ; )

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: