50 metų nuo JFK “Mėnulio kalbos“ prabėgus

Lygiai prieš 50 metų, 1962 m. rugsėjo 12 d. Hiustone, Teksase, buvo pasakyta įžymioji JAV prezidento Džono Fitzdžeraldo Kenedžio (JFK) “Mėnulio kalba“. Joje buvo išreikšta parama NASA Apollo programai ir išdėstyti JAV ketinimai dar iki septintojo dešimtmečio pabaigos nusiųsti pirmąją žmonių ekspediciją į Mėnulį.

JFK bandė paaiškinti Rice universitete susirinkusiems amerikiečiams, kodėl šis sunkiai verbalizuojamos reikšmės tikslas turėtų tapti Jungtinių Amerikos Valstijų prioritetu. Čia jis ištarė įžymiuosius savo žodžius: “Mes pasirenkame nukeliauti į Mėnulį šį dešimtmetį ir daryti kitus dalykus, ne todėl, kad jie yra lengvi, bet todėl, kad jie yra sudėtingi, todėl, kad šis tikslas padės mums suorganizuoti ir pasverti geriausias savo jėgas ir gebėjimus, todėl, kad šį iššūkį mes sutinkame priimti, jo mes neketiname atidėti ir norime jį laimėti, kaip ir kitus“.

Jau 1966 m. NASA biudžetas sudarė 4,4 procentus JAV federalinio biudžeto, o 1969 m. trys drąsūs vyrai – Michael Collins, Neil Armstrong ir Buzz Aldrin buvo pirmieji žmonės įskrieję į Mėnulio orbitą, o pastarieji du ir įkėlę koją į ištisas kartas kerėjusį paslaptingąjį Žemės palydovą.

Šiuo metu NASA yra savo šlovės šešėlyje – Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos biudžetas yra varganas, 2011 m. Space Shuttle programa atliko paskutinį savo skrydį ir jei ne sėkmingas Curiosity nusileidimas Marse, nauji NASA projektai nesulauktų jokio didesnio visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio.

Per beveik ketverius žmonių pilotuojamos misijos metus 12 astronautų buvo įkelę kojas į Mėnulį. Nuo 1972-ųjų nei vienas ten nesugrįžo. Ir nenukeliavo niekur toliau. Jei ne tokios naujai gimusios privačios iniciatyvos kaip Planetary resources, jau greitai ketinanti pradėti asteroidų kasybą, ar SpaceX sėkmingi ketinimai pradėti daugkartinio naudojimo pilotuojamų erdvėlaivių programą, neliktų peno kosminei vaizduotei svajoti apie Saulės sistemos apgyvendinimą.

Karlas Saganas kartą rašė: “Apollo misija perdavė pasitikėjimą, energiją ir gilią viziją, kuri įtraukė pasaulio vaizduotę. Toks buvo vienas iš Apollo misijos tikslų. Ji įkvėpė optimizmą technologijai, entuziazmą ateičiai. Jei mes sugebėjome nuskristi į Mėnulį,- klausė tokia daugybė žmonių,- ką dar mes gebame pasiekti?

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: