Kaip nemokant programuoti sukurti programėlę išmaniajam telefonui

Šių metų balandžio mėnesį Vilniuje pirmą kartą istorijoje įvyko tarptautinė mokinių mokslo olimpiada (European Union Science Olympiad 2012). Galima būtų papasakoti apie šaunią entuziastingų jaunų mokslininkų iniciatyvą ją organizuoti, apie puikius atsiliepimus iš dalyvių, apie savanorių gausą, galų gale apie įspūdingus Lietuvos mokinių rezultatus ar padejuoti, kiek mažai dėmesio sulaukė šis didelis mažos šalies žingsnis mokslo sklaidos srityje. Tačiau straipsnis ne apie tai – straipsnis apie neįprastą būdą, kaip kūrybiškai šiai olimpiadai pagalbą suteikė Reddit bendruomenė.

Taigi 135 mokinių koordinacijai Vilniaus gatvėmis palengvinti organizatoriams rėmėjai paskolino 10 planšetinių kompiuterių. Viename iš susirinkimų gimė mintis, kad būtų šaunu turėti specialiai renginiui skirtą programėlę, kuria nuskanavus kiekvienam iš dalyvių asmeniškai skirtą brūkšninį kodą, butų galima gauti visą informaciją apie dalyvį ir, pavyzdžiui, matyti, ar mokinys jau yra atėjęs į konkretų oimpiados renginį, pasiėmęs jam skirtą suvenyrą ar dėl kokių nors priežasčių turįs iš organizatorių gauti papildomos informacijos.

Kaip visada tokiuose mažai žiniasklaidos dėmesio sulaukiančiuose renginiuose, rėmėjų rasti yra sunku, o lėšų panašioms idėjoms įgyvendinti lieka mažai, jeigu lieka apskritai. Dėl to tenka pasikliauti arba gera valia, arba studentišku kūrybiškumu. Dirbantys privačiose kompanijoje, kuriems kada nors yra tekę užsakinėti specialią programėlę išmaniajam telefonui žino, kad jos kaina didelė, o programavimas užima laiko. Tačiau likus vos savaitei iki renginio kilo mintis kreiptis į Reddit bendruomenę.

Reddit.com yra internetinis tinklapis, save laikantis tituliniu interneto puslapiu (angl. the front page of internet) ir vienijantis keletą milijonų žmonių, besidominčių įvairiomis temomis. Jame vartotojai yra susibūrę į tūkstančius skirtingų grupių, o vienoje jų paprašius pagalbos sukurti aprašytąją programėlę planšetiniam kompiuteriui mokiniams skirtam renginiui už simbolinį atlygį, praėjus vos keletui minučių pradėjo plūsti dešimtys pasiūlymų iš viso pasaulio.

Vieni domėjosi apie galimą užmokestį ir sukūrimo terminus, kiti sveikino kūrybingą idėją, o vienas programuotojas iš Vidžinijos (JAV), susižavėjęs idėjos praktiškumu iškart pasisiūlė per kelias dienas sukurti programėlę nemokamai su vienintele sąlyga – kad jos programinis kodas taptu atviru kodu (angl. open source) kitiems šią idėją tobulinti panorusiems programų kūrėjams.

Žinoma, geresnio varianto nė nebuvo galima tikėtis ir štai po kelių apsikeitimų elektroniniais laiškais atkeliavo EUSO’12 skirta programėlė, su Youtube paties Maiko (toks šio kompiuterių mokslų studento vardas) įrašyta naudojimosi instrukcija. Kaip ir tikėtasi, ji labai pravertė koordinuojant mokinius renginio metu, o programos kodas tapo laisvai prieinamas kitiems programų kūrėjams.

Galima žiūrėti į šią situaciją, kaip į vienetinį kūrybingą problemos sprendimą, kai pasikliaujant svetimų žmonių turimais gebėjimais ir gera valia galima gauti kitaip tūkstančius litų kainuojantį intelektinį produktą. Tačiau siūlau žiūrėti plačiau – tai nėra išimtis iš taisyklės, ar vienetinis atsitiktinas sėkmės atvejis – žinantiems apie Reddit benduomenę ir jos ideologiją bei suvokiantiems jos potencialą, tai yra naujais žmogiškumo idealais besivadovaujančios internetinės visuomenės užuomazgos.

Yra šimtai ar net tūkstančiai atvejų, kai ši bendruomenė per kelias valandas, suaukojo tūkstančius dolerių vaikų namų tvorai pasistatyti ar paskutiniams vėžiu sergančių ligonių norams išpildyti. Žinantiems, kur slypi kovos prieš SOPA, PIPA ar ACTA užuomazgos ar kaip gyvai į redditorių klausimus praėjusią savaitę atsakinėo Barakas Obama, abejonių dėl Reddit bendruomenės potencialo nekyla. Bet tai jau kita ilga istorija, o dabar vertinkime šį straipsnį kaip kūrybišką patarimą ieškant lengvų sprendimų sudėtingose nekasdienėse situacijose.

Reklama
1 comment

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: