Kaip ir kodėl verta naudotis Reddit.com

Tikriausiai daugelis esate girdėję apie tinklapį Reddit.com – specifinėmis pažiūromis pasižyminčią bendruomenę, vienijančią kelis milijonus įvairiomis temomis besidominčių žmonių. Pirmą kartą apie Redditą greičiausiai išgirdote iš socialiniuose tinkluose viešinamų nuorodų arba įdomių draugų pasakotų istorijų, kurios buvo skaitytos arba matytos būtent Reddite. Lažinuosi, kad didžioji dalis ten pirmą kartą apsilankiusių niekada atgalios ir nesugrįžo, nesugebėję lengvai perkąsti sunkių Reddito naudojimo taisyklių. Šiuo blogo įrašu siekiu atsakyti į klausimus, kas yra Redditas, kodėl jį verta naudoti bei pateiksiu kelių mėgstamiausių subredditų pavyzdžių, nuo kurių verta pradėti savo Redditoriaus “karjerą“.

Kas yra Redditas?

Tinklapis skaičiuoja 7-uosius gyvavimo metus ir turi keletą pamatinių vertybių, vienijančių apie 35 milijonus registruotų vartotojų, priklausančių keletui tūkstančių skirtingų grupių (arba subredditų). Vidutinis Reddito vartotojas yra 25-34 metų amerikietis vyras, turintis universitetinį išsilavinimą ir priklausantis žemiausią darbo užmokestį (US $0–$24,999 per metus) gaunančiai socialinei grupei. Reddito pamatines vertybes ir dažniausiai analizuojamas temas trumpai ir subjektyviai galima reziumuoti taip:

 • Oficialiosios žiniasklaidos užmirštų temų sklaida.
 • Mokslo sklaida ir mokslo nesuderinamumas su religija.
 • Kova už žodžio laisvę ir teisę į privatumą.
 • Mažumų teisių gerbimas.
 • Psichotropinių medžiagų legalizavimas.
 • Paskutinių terminalinių ligonių norų pildymas.
 • Kompiuteriniai žaidimai.
 • Memai.
 • Meilė kačiukams.
 • Dviprasmiški jausmai 4chan ir 9gag grupėms ir daug kt., kurias atrasite tapę tikrais redditoriais.

Kaip naudotis Redditu?

Tinklapis yra sudarytas iš daugybės subredditų, kurių pavadinimas dažniausiai nurodo, kokios informacijos jame galima tikėtis (pavyzdžiui, /r/videos galima rasti naujausius internete populiarėjančius filmukus). Susikūrus naują profilį kiekvienas vartotojas yra priskiriamas į kai kuriuos pagrindinius subredditus, tačiau vėliau pagal savo pomėgius ir interesus galima užsiprenumeruoti įvairias, individualius poreikius ir pomėgius atitinkančias temas.

Į kiekvieną subredditą informaciją gali siūlyti bet kas (išskyrus kai kuriuos labai specifinius subredditus) ir ji gali būti kaip nuoroda į straipsnį, nuotrauką, filmuką arba tiesiog klausimas, istorija ir pan. Tačiau formatas turi atitikti kiekvieno subreddito vidines taisykles. Jos išmokstamos trial-and-error principu arba perskaitant subreddito “naudojimo instrukciją“.

Didžiausias Reddito privalumas yra, kad dėl kiekvienos naujienos ar nuorodos bendruomenė balsuoja už arba prieš (angl. upvote arba downvote) ir todėl tik geriausios naujienos pasiekia titulinį puslapį (angl. frontpage) subreddite. O pačios populiariausios patenka ir į titulinį Reddito puslapį. Tai yra kiekvieno redditoriaus siekiamybė, kadangi ten patekusią naujieną pamato milijonai žmonių – o jei ta naujiena yra tavo paties bloge ar nuotraukų albume, galima lengvai ir greitai tapti internetine sensacija.

Už kiekvieną teigiamą balsą yra skiriami karmos taškai. Yra dviejų rūšių karma: nuorodų karma ir komentarų karma. Kaip supratote, dėl komentarų taip pat yra balsuojama ir kartais geriausiai įvertinti komentarai būna kur kas įdomesni ir originalesni nei patys straipsniai. Kam reikalinga karma? Niekam – ją gali pamatyti kiti redditoriai, tačiau jokių papildomų privalumų, svarbesnių už asmeninį pasitenkinimą ji daugiau nesuteikia.

Subreddite /r/front rasite visas jūsų prenumeruotų subredditų aktualiausias naujienas, o /r/all rasite visos Reddito bendruomenės perliukus. Būtent ten ir naudingiausia ieškoti naujų subredditų, kurie ilgam gali prikaustyti jūsų dėmesį. Dar vienas naudingas patarimas yra pasinaudoti šiuo vieno redditoriaus sudarytu žemėlapiu, kuriame Redditlandas yra padalintas į skirtingų temų gubernijas, kurių miestų dydis atitinka vartotojų skaičių kiekviename konkrečiame subreddite.

Iškart pastebėsite, kad Reddite yra daugybė santraukų, kurios pradžioje taip pat gali labai klaidinti. Keletas svarbiausių:

 • AMA, AMAA: Ask Me Anything, Ask Me Almost Anything.
 • IAMA: I Am A.
 • ELI5: Explain Like I’m Five.
 • NSFW/NSFL: Not Safe For Work/Not Safe For Life.
 • TIL: Today I Learned.
 • TL;DR: Too Long; Didn’t Read.
 • LPT: Life Pro Tip ir daug kt.

Kiekviena jų vartojama tik specialiais atvejais, pavyzdžiui, raudonas NSFW ženkliukas prie nuorodos perspėja apie dažniausiai nepadorų nuorodos turinį, kurio geriau neatsiversti esant darbe. Daugelis kitų santrumpų nurodo kreipinį, vartojamą konkrečiame subreddite. Pavyzdžius trumpai aptarsiu paskutinėje įrašo dalyje.

Kodėl naudotis Redditu?

Visų pirma Redditas yra neišsenkantis ir nuolat atsinaujinantis žinių šaltinis. Tarkime prisijungę prie /r/worldnews, jūs apie pačias svarbiausias pasaulio naujienas sužinosite mažiausiai pusvalandžiu (o kai kuriais atvejais keletą dienų ar savaičių) anksčiau nei beveik iš bet kurio kito oficialaus žiniasklaidos šaltinio. Reddit bendruomenė pati savaime užtikrina, kad naujienos bus tik iš patikimų šaltinių ir tik tokios, kurios yra vertos jūsų 5 sekundžių laiko. Maža to, komentaruose dažniausiai rasite įvykių analizes ir nuotraukas iš įvykio vietos, kadangi bent vienas iš 35 milijonų Redditorių tikrai bus kur nors netoliese.

Be to, Redditas yra puiki vieta pramogoms. Nuolat atsinaujinantis naudingų arba juokingų Youtube filmukų sąrašas /r/videos, legendinės nuotraukėlės arba gifai, kurie praskaidrins nuotaiką ir niekaip neleis atsiplėšti nuo kompiuterio ekranuose /r/funny, /r/pics ar /r/gifs ir kiekvieną įmanomą gyvenimišką sarkazmą perteikiantys memai (kurių taisykles pradžioje reikia išmokti, kad suprastum paslėptą mintį), gali būti smagus laiko praleidimo būdas, jei tik yra noro ir laiko papramogauti.

Perkandus Reddito subtilybes galima išnaudoti šį tinklapį bet kokiems tikslams – tereikia pasitelkti lakią vaizduotę. Praeitame įraše pateikiau pavyzdį, kaip nemokant programuoti galima susikurti programėlę išmaniajam telefonui /r/android arba /r/apple arba kaip bet kokiems kitiems tikslams pigiai ir greitai nusamdyti programuotoją reikiamam kodui parašyti ar bet kokios kitos srities specialistą, galintį už itin mažą kainą arba labai greitais terminais atlikti darbą nuotoliniu būdu /r/forhire. Čia galiu pateikti asmeninį pavyzdį, kaip vienas kurso draugas savo moksliniam darbui pasisamdė programuotoją programėlės duomenų interpratavimo kodui parašyti ir taip pats sutaupė labai daug brangaus laiko.

Taip pat rašant turinį anglų kalba arba sukūrus didelį potencialą turinčią prekę čia galima lengvai ją išpopuliarinti. Jeigu kam yra tekę matyti kaip Algirdo Bataliono kariai su kūju nevykusiai bando šturmuoti plienines duris, tenka pripažinti, kad už 2,5 milijonus peržiūrų reikia dėkoti būtent Redditui. Prieš įkeliant nuorodą į Redditą šį filmuką tebuvo peržiūrėję 6 tūkstančiai žmonių, o jau kitą dieną peržiūrų skaičius siekė pusę milijono.

Analogiškai galima sulaukti pripažinimo ir nuotraukų ar idėjų srityje. Kaip dalinimosi nuotraukomis platformą Reddito bendruomenė naudoja imgur.com. Pavyzdžiui, ši mano draugo nuotrauka, pasidalinta Facebooke ir vėliau įkelta į Redditą per naktį sulaukė daugiau nei 300,000 peržiūrų.

Taigi skirtinguose subreddituose pramogų atrasti gali bet kas – nuo kačių augintojų, šachmatininkų, programuotojų, maratonininkų, vegetarų iki mokslininkų ir kitų savo srities specialistų. Tereikia išmanyti Reddito naudojimosi taisykles ir etiketą (kuris kitaip dar vadinamas reddiketu).

Nuo ko pradėti?

Šioje dalyje pasidalinsiu keletu savo mėgstamiausiu reddito “provincijų“, kurios per kelis redditoriaus karjeros metus suteikė daugiausiai džiaugsmo ir naudos.

 • /r/lifeprotips (kitaip LPT) – šiame subretide rasite patarimų gyvenimo profesionalui: nuo to, kaip tiesiai įkalti vinį neturint plaktuko iki kaip sutaupyti užsisakant lėktuvo bilietus.
 • /r/explainlikeimfive (kitaip ELI5) – čia galite užduoti bet kokius egzistencinius, filosofinius ar praktinius klausimus, į kuriuos atsakymų niekaip nesugebate rasti. Vienas iš kelių šimtų tūkstančių subreddito vartotojų tikrai atras laiko ir entuziazmo sudėtingus fizikos ar politikos reiškinius paaiškinti taip, kad juos suprastų bet kuris penkiametis.
 • /r/todayilearned (arba TIL) – čia redditoriai dalinasi įdomiais faktais, kuriuos jie šiandien sužinojo ir pateikia nuorodas į informacijos šaltinį. Kaskart nustebsite, kokių dalykų apie kasdienius reiškinius dar nežinojote.
 • /r/AMA, /r/IAMA – subredditai, kuriuose galite rasti pasisakymų nuo: “I am Barack Obama, President of the United States — AMA“ iki “10 years from now I am a scientist working at the Large Hadron Collider“ iki “IAmA pornstar, April O’Neil. AMA“. Kaip supratote, čia gali pasirodyti bet kokia įžymybė arba įdomių gyvenimo patirčių turintis žmogus, kuris kelias valandas ar dienas bandys atsakyti į didžiausią reitingą turinčius jam skirtus klausimus. Kada dar turėtumėte galimybę tiesiogiai paklausti klausimo Barako Obamos, Neil DeGresse Tyson ar Larry King?
 • /r/listentothis – vieta dalintis altenatyviajai muzikai. Jeigu nusibodo jūsų iTunes grojaraštis, visada rasite kuo jį atnaujinti.
 • /r/Lithuania – įdomios informacijos, susijusios su Lietuva subredditas, kuriame surasite daugelį Redditu besinaudojančių lietuvių.
 • /r/worldnews – naujausios pasaulio (išskyrus JAV, kuriai skirti r/news ir r/politics) naujienos, kurias sužinosite keliomis valandomis ar dienomis anksčiau nei jos atsidurs oficialiosios žiniasklaidos antraštėse.
 • /r/videos – patys naujausi populiarumą interneto platybėse dar tik įgaunantys filmukai, apie kuriuos pasaulis kalbės tik rytoj.
 • /r/pics, /r/funny, /r/gifs – nuolat atsinaujinančių įdomiausių jūsų matytų paveiklėlių bankas.
 • /r/proper – tik senąja britų aristokratų kalba kalbančių redditorių pasireiškimo vieta.
 • /r/science – viskas apie naujausius mokslinius straipsnius mokslinių žurnalų platybėse.
 • /r/universityofreddit – jeigu yra koks nors dalykas, kurį norėtumėte išmokti, tačiau nežinote kas jus galėtų to išmokyti – šis subredditas būtent jums.
 • /r/WTF – daug vaizdų, filmukų ir komentarų, dažniausiai pažymėtų NSFW, kuriuos pamačius iškart ištarsite – what the f…
 • /r/rainbowbar – absoliuti Reddito periferija, kurioje rasite viską apie vaivorykštes. Kodėl ir kokia to prasmė? Neklauskite – atsakymo neturiu.

Ir daugelis kitų subredditų, kurie čia netilpo arba kurių dar nespėjau atrasti. Jei turite gerų pasiūlymų subredditams, ar kuo būtų galima papildyti šį Reddito pradžiamokslį, galite juos palikti komentaruose.

Epilogas

Galima į Redditą žiūrėti, kaip į puikiai subalansuotą laiko švaistymo šventovę. Tačiau galima žiūrėti į šį tinklapį kaip į naujos tam tikrais ideologiniais pagrindais susibūrusios internetinės bendruomenės pradžią. Nuo technologijų nepabėgsi – net ir tie, kurie daugelį metų bandė pabėgti nuo dalyvavimo socialinių tinklų gyvenime pradeda suprasti, kad informacijos bade gyventi naujame technologijų pasaulyje sunkiau nei informacijos pertekliuje. Redditas iš dalies išsprendžia šią problemą – jis padeda atsirinkti naudingą informaciją šiuolaikiniame informacijos chaose.

Manau, kad Redditas yra ir puiki vieta platinti lietuviškai internetinei kultūrai, sutaupyti laiko kiek įmanoma objektyvioms žinioms vienoje vietoje surinkti ir savo idėjoms išpopuliarinti. Jeigu tik sugebėsite atsispirti be perstojo atsinaujinantiems laiko švaistymo pasiūlymamas, šį tinklapį galėsite išnaudoti savo tobulėjimui bei (prisiminus kovą prieš ACTA, SOPA, PIPA ar occupywalstreet judėjimo pradžią) turėsite galimybę atsidurti naujų pasaulinių judėjimų užuomazgos epicentre ir netgi tapti jų dalyviais nuo pirmųjų jų gyvavimo akimirkų.

Reklama
5 comments
 1. Storas said:

  /r/niggers

 2. ilgas said:

  /r/aww

 3. V/A said:

  O aš geriau išjungsiu šitą “dėžę“,
  Ir minsiu dviračiu į kaimą,
  Suradęs sausą žemės rėžį,
  Prisėsiu ir svajosiu apie laimę….{Nežinomas autorius}

 4. A said:

  NSFL – Not Safe For Lunch.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: