Mažytė Estija ir jos dideli užmojai

Rinkimų metas yra puikus laikotarpis naujoms progresyvioms idėjoms apie Lietuvos ateitį užsimegzti ir sklisti. Nepaisant to, pastaruoju metu žiniose dažniau diskutuojama, kaip naujoviškai pavadinti homoseksualus ar kaip apginti katalikus nuo postmodernizmo. Tačiau šiuo svarbiu mūsų šalies ateičiai metu, derėtų žiūrėti į priekį, o ne knapstytis po praeities nuoskaudas ar bandyti dar labiau savo naudai išsunkti mūsų ir taip nelabai turtingą šalį. Todėl mano pasiūlymas yra racionaliai pasvajoti ir pasisemti entuziazmo ateičiai iš mūsų šauniųjų lėtųjų kaimynų estų.

Viena iš entuziazmo pamokų, kuri už kelerių mėnesių turėtų rezonuoti per Lietuvos ir pasaulio žiniasklaidą yra tai, jog Estija tuojau taps šalimi, su geriausiai pasaulyje išvystytu elektromobilių pakrovimo tinklu. Dar šį pavasarį estų vyriausybė išsikėlė tikslą iki 2012-ųjų rudens elektromobilių įkrovimo vietomis aprūpinti kiekvieną Estijos miestelį turintį daugiau nei 5,000 gyventojų. Taip yra žengiamas tvirtas žingsnis į modernią ateitį, nurodant, kad vos 1,3 milijono gyventojų turinti mažytė Baltijos šalis turi ambicingą ateities lyderio viziją. Lyderio nebe regione – lyderio pasaulyje: iki 2020 metų 10% automobilių Estijos keliais riedės varomi elektra. O jei nubalsuosime teigiamai, greičiausiai varomi ne kuo kitu, o elektra iš mūsų Visagino atominės elektrinės.

Maža to, Estijos vyriausybė savo reikmėms iš koncerno Mitsubishi užsakė 507-is Mitsubishi iMiEV elektromobilius ir dosniomis nuolaidomis planuoja subsidijuoti prekybą visais naujais elektromobiliais. Šie Mitsubishi iMiEV elektromobiliai bus skirti Estijos socialiniams darbuotojams ir planuojama, kad pakrovimo punktuose per 20-30 minučių bus galima pakrauti net 80% automobilio baterijos talpos. Elektromobiliai nekainuos Estijos mokesčių mokėtojams, kadangi jie iš Mitsubishi korporacijos bus gaunami mainais už 10 milijonų CO2 kreditų iš šalies CO2 emisijos kvotos.

Galima numoti ranka ir sakyti, kad 500 elektromobilių yra lašas jūroje, tačiau iki metų pabaigos kaimyninėje šalyje turėtų važinėti apie 1,000 elektra varomų mašinų – tai rimtas pareiškimas Estijai tapti daugiausiai elektromobilių vienam žmogui turinčia šalimi.

Kaip visi žinome, Estijoje, kaip ir Lietuvoje, internetas yra bene greičiausias ir prieinamiausias pasaulyje. Be to, estai yra pirmieji pasaulyje jau 5 kartus rinkimuose balsavę internetu. Tai reiškia, kad balsuoti, kaip ir mokėti banko mokesčius, galima kad ir esant autobuse, rankose turint išmanųjį telefoną. Taip pat jau nuo pirmos klasės estų mokiniai šalia kitų pamokų, privalomai bus mokomi programavimo. Taip tikimasi, kad mažoje šalyje gims daugybė naujų ir inovatyvių kompanijų panašių į įžymųjį Skype, ir tūkstančiai pasaulį užkariausiančių išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių programėlių. Pilotinės grupės jau startavo 20-yje mokyklų.

Taigi vien keliuose mano sakiniuose apie mažytę mūsų kaimynę tilpo temų diskusijai ištisoms valandoms. O pagalvojus, kaip tokios įspūdingos naujienos rezonuoja pasaulio žiniasklaidoje, kaip kelia savivertės ir pasididžiavimo savo šalimi jausmą, kaip skatina atsirasti jaunuosius mokslininkus ar leidžia pasireikšti kūrybiškumui, matome, kad iš estų tikrai turime ko pasimokyti. O juk esame nei kiek neprastesni ir atsiliekame visai nedaug.

Lietuva, kaip ir Estija, yra optimalaus dydžio, prie sunkių situacijų lanksčiai prisitaikanti neišlepinta šalis, su globalinio atšilimo nebelabai tolimoje ateityje pernelyg nenustokosiamu klimatu. Ateitis priklauso mums, todėl likus kelioms dienoms iki rinkimų nustokime aptarinėję mūsų dėmesio nevertų lietuviškai su akcentu šnekančių oligarchų sapaliones apie arijų tautą ir kosminius vidutinius atlyginimus ir geriau viešai padiskutuokime apie idėjas, kursiančias Lietuvos ateitį. Galgi kokia progresyvesnė mintis pasieks ir būsimų rinkimų nugalėtojų ausis.

Reklama
5 comments
 1. Puikus straipsnis.

  Estai pasuko į IT ir atsinaujinančių technologijų pusę. Kaip manote, kokią nišą galėtų užimti lietuviai?

 2. s. said:

  super faktai, Ryti! as 100% pritariu, ka daro Estai, ypac, kad jie education laiko #1 priority. Ta reikia daryti ir mums, o ne debatuoti kad buvo pries 50 metu – aneksija ar ne aneksija.

 3. Jonas said:

  Liuks Ryti, labai įdomu buvo skaityti, įvairių minčių po to kyla, nori ar ne :)

 4. Rytis said:

  Smagu, kad patiko!

  Mano manymu, Lietuvai nereikia būtinai ieškoti skirtingo kelio nei estai. Nors ir turime kelias aukštųjų technologijų kryptis, kuriose mums sekasi (e.g. biotechnologija, lazeriai), manau, kad būtina nemažai resursų sutelkti ir į IT sektorių. Pirma, visiškai sutinku su s. – education turėtų būti #1 priority. Pastarajame straipsnyje aprašiau kelias geras mokslo sklaidos iniciatyvas internete. Manau, kad mokyklos galėtų pradėti orientuotis į panašią kaip straipsnyje aprašyta laidos 60 minutes apibūdintą Khan Academy mokyklų koncepciją. Antra, pritariu estų pozicijai, kad programuoti (+ informatikos/computer science) turėtų būti mokoma nuo pirmų klasių. Trečias su IT susijęs punktas, gal skambantis kiek futuristiškai, – mūsų Krašto apsaugos ministerija geriau NATO mainais už gynybą galėtų pasiūlyti aukštos kvalifikacijos IT specialistų armiją.

  Svarbiausia, nebijoti racionaliai prognozuoti ateitį ir pasistengti resursus nukreipti ten, kur jie būtų naudingiausi ilgalaikėje perspektyvoje. Kaip taisyklė, tai susiję su skaitmenizacija, todėl dažnai net ir trumpuoju periodu tai leistų sumažinti išlaidas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: