5 minutės prieš audrą

Prieš kiekvienus rinkimus seneliai kartoja, kad Sovietų Sąjungoje užaugusių lietuvių karta esminių pokyčių laisvoje Lietuvoje neatneš. Ateities Lietuvą, tokią, apie kurią svajojo Sąjūdyje dalyvavę ir už Lietuvos nepriklausomybę kovoję idealistai, kurs nepriklausomoje Lietuvoje užaugusi karta: žodžio laisve, pagarba žmogui ir meile Tėvynei ugdyti, galbūt užsienyje mokslų ragavę, jaunieji Lietuvos šviesuliai.

Tačiau kaskart prieš rinkimus tenka nusivilti – laikas, kai partijų sąrašuose galima išvysti dešimtis (o gal ir šimtus) jaunų, progresyviai mąstančių žmonių pavardžių neatėjo ir per šiuos Seimo rinkimus. Ir tiems, kurie nežino, kokį potencialą slepia užsienio universitetuose mokslus kremtantys lietuvaičiai ir jų bendruomenės, galbūt atrodo, kad tas laikas gali niekada ir neateiti.

Kodėl dabartinės partijos negeba pritraukti daugelio prieš kiekvienus rinkimus viltingai minimų jaunų inteligentiškų veidų? Iš dalies dėl to, kad politika vis dar yra nešvarus reikalas. Jeigu nori tapti politiku Lietuvoje, turi priimti lietuviškosios politikos taisykles. O jeigu to neleidžia pernelyg aukšti moraliniai standartai, belieka būti sukompromituotam vietinės sistemos, iškeliauti siekti karjeros Briuselyje arba krimsti mokslus nebetolimojo užsienio universitetuose. Dėl to drįstu teigti, kad būtent iš Briuselio koridoriuose ir tarptautinėse politinėse organizacijose besistažuojančiųjų ar bedirbančiųjų ir užsienio universitetuose besišviečiančiųjų atkeliaus nauja Lietuvos politinė kultūra.

Tačiau greičiausiai dar ne per kitus Seimos rinkimus ir gal dar net ne šį dešimtmetį. Viena vertus, ateities Lietuvos landsbergiams ir marcinkevičiams dar reikia subręsti. Kita vertus, iki sulaukiant rimtų jaunosios kartos moralinių lyderių būtina suaugti ir pačiai visuomenei.

Pilietinę visuomenę brandina grėsmės teisėms ir laisvėms. Lietuvoje jau kuris laikas vis bando įsisiūbuoti įvairūs pilietiniai judėjimai, tačiau arba nesusitaria dėl vieningų tikslų, arba paskęsta tarp primestos moralės, arba būna su(si)kompromituoti pakeliui į tikslą.

Žiūrint, kaip rutuliojasi įvykiai praėjusio savaitgalio rinkimų kontekste, darosi panašu, kad kritinę masę kaupia teisės į sąžiningus rinkimus idėja. Idėja, kad visuomenės gerovei negali būti keliama grėsmė nupirktais asocialių ir kalinamų asmenų balsais; kad už balsą negali būti atsilyginama pinigais arba pažadu nemušti, – koncentracijų stovyklų mentalitetas lai dulksta istorijos lentynose; kad už balsų pirkimą ir juodąsias buhalterijas negali būti liekama nenubaustam; kad toleruoti negalima oponuojančių partijų tylos grėsmės demokratijai akivaizdoje.

Jei kas nors žino tą jausmą pavasarį prieš pat prasiskleidžiant pumpurams, ar mena visišką štilį 5 minutes prieš užeinant galingai audrai, sutiks, kad pastarosiomis dienomis panašus jausmas tvyro ore ir atrodo, kad tetrūksta mažos kibirkšties kažkokiam dideliam “sprogimui“ sukelti. Norėčiau tikėti, kad tik ką tapau liudininku, kaip internetinės technologijos katalizavo tą reikalingą reakciją pilietinės visuomenės kritinei masei susidaryti. Ir ji gimė apie Prof. Vytauto Lansbergio mintis Ainiui Lašui, būnant Oksforde, diskutuojant ant Leonido Donskio, esančio Briuselyje, socialinio profilio sienos.

Galbūt klystu – gal iniciatyva užges dar nespėjusi įsiplieksti, gal jos mintis perims kitų autoritetų ar jau ne pilietinių, o politinių organizacijų judėjimai. Tačiau jeigu spalio 27 dieną įvyks mitingas nepasitenkinimui balsų pirkimu išreikšti, aš į jį ateisiu. Nors kartais gyventi demokratinėje santvarkoje reiškia, kad šalies gyvenimas nebūtinai susiklostys taip, kaip norėtųsi pačiam, už 10 litų savo ateities parduoti neleisiu. Tuo tarpu nuojauta kužda, kad liko lygiai 5 minutės iki audros.

Reklama
2 comments
  1. V/A said:

    Geras straipsnis.Giriu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: