Trofimovsko ledonešis

16Šiandieninėje Kauno geležinkelio stotyje, iš kurios į Vilnių penktadieniais kursuoja patogūs šiuolaikiški traukiniai, tais pačiais bėgiais, pro tas pačias gyvenvietes 1941–1952 m. iš Lietuvos į amžino įšalo žemę ant narų buvo išgabenta apie 135 500 tautiečių. Iš jų atimta laisvė, orumas, vaikystė, sveikata, tėvynė, žmogiškumas. Daugeliui nebuvo lemta sugrįžti.

Mokykloje esame mokomi šios kruvinos mūsų istorijos dalies, tačiau ji atrodo tolima ir vietos, ir laiko atžvilgiu: Sibiras daugeliui tapo mistine vieta, kuriai savo gyvybes atidavė nelaimingi personažai. Tačiau nėra šeimos Lietuvoje, kurios vienaip ar kitaip nebūtų palietusi tremties šmėkla. Tie personažai – tai mūsų seneliai, gretimos laiptinės kaimynai ar žili šlubčiojantys praeiviai. Jie turi vardus ir pavardes, adresus, mėgstamiausius filmus ir nuotraukų albumus. Tik tai, ką jie atmena, nėra vien jų atmintis – tai tautos atmintis, kuriai nevalia būti pamirštai.

Kaip Lenos ledonešis, šlavęs Trofimovsko saloje prie Laptevų jūros nublokštų tautiečių kančių įrodymus Dalios Grinkevičiūtės prisiminimuose “Amžino įšalo žemėje“ (būtina perskaityti!), taip ir mūsų kaimynės-milžinės propagandos mašina jaunose galvose sėja abejones nenuginčijamiems faktams apie sausio 13-osios nakties įvykius ar NKVD bei stalinizmo represijų nusikaltimus. Didžioji dauguma Stalino represijas vykdžiusių ne vien penkiakampės žvaigždės sąjungos piliečių, bet ir pačių lietuvių dar ir dabar lazdele pasiramsčiuodami kartu su mumis vaikšto gatvėmis ir skersgatviais, taip ir likę nenubausti.

Lygiai prieš 63 metus – 1951 m. spalio 2 dieną tremtis palietė ir mano giminę. Šią vasarą sugalvojau pradėti širdžiai mielą iniciatyvą ir įamžinau savo močiutės pusseserės ir tetos pasakojimus apie jų tremtinių dalią Krasnojarsko krašte. Šios dienos datai paminėti skubėdamas sukurpiau ir šiokį tokį filmuką. Tikiuosi, kad šis pavyzdys paskatins ir kitus įamžinti savo šeimos narius tautos atminčiai, kad stalinizmo nusikaltimus atmintų ateities kartos ir istorijos mūsų rytų kaimynams būtų neįmanoma suklastoti.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: